Grup Üyelerimiz

Dişhekimliği 
Pedodonti Doç. Dr.
İzzet YAVUZ
Diş Hastalıkları ve Tedavisi Yrd. Doç. Dr.
Özkan ADIGÜZEL
Cerrahi Prof. Dr.
Gülten ÜNLÜ
Diş Hastalıkları ve Tedavisi Yrd. Doç. Dr. Sadullah KAYA
Ortodonti Prof. Dr.
Jalen D. KAMA
Protetik Diş Tedavisi Yrd. Doç. Dr.
Zelal ÜLKÜ
Periodontoloji Yrd. Doç. Dr.
Filiz Acun KAYA
Ağız Diş Sağlığı Hastanesi Dt. Yasemin YAVUZ
Anasayfa > Uzmana Sor

Grup Üyelerimiz

Tıp
1. Serpil CİVELEK, RİZE

Merhaba Ben size daha önce bu siteyi kurduğunuz için mesaj gönderip teşekkür etmiştim. Benimde 4 yaşında ED hastası (Anhidrotik tip) bir oğlum var. Amerikadaki sitelerden yaptığım araştırmalara göre eğer babadan kıza geçerse bütün kız çocukları taşıyıcı oluyor ama eğer anneden oğluna geçerse sadece tek erkek çocuk hasta oluyor. Diğer erkek çocukları hasta olmuyor. Bu doğrumu? Bunun için sizden bilgi almak istiyorum.

Hasta babadan kıza geçerse bütün kız çocukları taşıyıcı oluyor ama eğer hasta anneden oğluna geçerse bütün erkek çocuklar hasta oluyor ve kızlar taşıyıcı oluyor, taşıyıcı anneden oğluna geçerse oğullarının muhtemelen yüzde ellisi hasta yüzde ellisi sağlam olur, birinci hasta ikinci sağlam olacak diye bir kaide yoktur bu oranlar bir olasılıktır.

Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz grup üyelerimizden Genetik alanda uzman olan Selahattin TEKEŞ ile irtibat kurabilirsiniz.

 

 

2. Sema Alver ÖZBEK, İSTANBUL

2,5 yaşında bir erkek yeğenim var, ektodermal displazi teşhisi koyuldu. Şu anda henüz konuşamıyor, bu durum normal mi yoksa ilerisi için bir sorun teşkil eder mi? Saygılar

Erken konuşup konuşmamanın ektodermal displazi ile bir ilişkisi yoktur. Vakalarımızda şimdiye kadar herhangi bir konuşma problemi görmedik , literatürde de rastlamadık.

 

 

3. Aydın TUNCEL, KAYSERİ

İyi günler benim 10 aylık erkek çocuğum var, onun ektodermal displazi hastalığı var. Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesine götürdüm orada bir çare bulamadılar Çocuğumu kurtarmak istiyorum, ne gerekiyorsa yapmaya hazırım yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler

Maalesef ektodermal displazi bir hastalık olmadığı için iyileştirme gibi bir seçenek yok, ED vakalarımızın doğuştan bazı dokuları yeterli  gelişemez veya oluşmaz veya fonksiyonel olmaz, bu nedenlerden dolayı bizler vakalarımızın hayat standartlarını ve, yaşam kalitelerini artırmaya yardımcı uygulamalar ve tavsiyeler yapabiliyoruz.

 

 

 

 

Soruları hocalarımız cevapladıkça bu bölümde bulabileceksiniz...

 
Histoloji Prof. Dr.
Murat AKKUŞ
Endokrinoloji Yrd. Doç. Dr.
Aziz YAŞAN
Endokrinoloji Yrd. Doç. Dr.
Şenay ARIKAN
Endokrinoloji Doç. Dr.
Alpaslan TUZCU
Cilt Hastalıkları Doç. Dr. Sedat AKDENİZ
Tıbbi Biyoloji
ve Genetik
Yrd. Doç. Dr. Selahattin TEKEŞ
Kulak-Burun-Boğaz Yrd. Doç. Dr. Müzeyyen YILDIRIM
Çocuk Sağlığı Hastalıkları Yrd. Doç. Dr. Selahattin KATAR
Göğüs Cerrahisi Doç. Dr.
Refik ÜLKÜ
Biyofizik Prof. Dr.
M.Zülküf AKDAĞ
Göz Hastalıkları Yrd. Doç. Dr.
Uğur KEKLİKÇİ
 
Ektodermal Displazi: Anasayfa | Dişhekimliği Anabilim Dalları | Tıp Anabilim Dalları | Dünyada ED Grupları | Makale, Haber ve Kaynaklar | Resimlerle Ektodermal Displazi Basında Biz | İletişim